Esnek Davran

3 Yaş ve Sonrası Çocuklar İçin Şimdiki Ana Odaklanma

Nasıl Bir Şey Oyunu

Oyun çocuğa iyice ve sakince açıklandıktan sonra kısa bir sürü gözler kapalı olarak sessiz ve hareketsiz durmak ile başlar. Sonra çocuk gözlerini açar. Ebeveyn kapalı tutar.

 

İki şekilde oynanabilir.

 

Birincisi, salonun ya da odanın içinde çocuğun 1 şey bulup, o şeyin rengini, büyüklüğünü küçüklüğünü, dokusunu (sert, yumuşak, pütürlü, kaygan vb.), biçimini (yuvarlak, kare vb.) bütün dikkati ile betimler, ebeveyn gözleri kapalı kalarak o şeyi tahmin etmeye çalışır. Eğer Doğru tahmin ederse gözlerini açar ve çocuk gözlerini kapar. Bu kez ebeveyn bir şey tespit edip yukarda açıklandığı biçimde tarif eder. Eğer ebeveyn tahmin edemezse tahmin edene kadar çocuk bir şey bulup betimlemeye devam eder.

 

İkincisi, ebeveyn çocuğa 3 şey gösterir ve çocuktan bu 3 şeyin 3 özelliğini (sarı, küçük, yuvarlak gibi) söylemesini ister. Sonra ebeveyn çocuğun dikkatini evin içinden ya da dışardan gelen bir sese dikkatini çeker. Sesi çocuk gürültü, yumuşak, sürekli, ara sıra, sevimli ya da sevimsiz (hoş ya da nahoş) olarak betimler. Ebeveyn çocuğun eline bir kuruyemiş verir (kuru üzüm, kuru kayısı, fındık vb.) olabilir ve çocuğun kuruyemişe dikkatlice bakıp onda bulunan bütün renkleri, tonları fark etmesini ve betimlemesini ister. Sonra kuruyemişin dokusunu incelemesini ve betimlemesini ister. Kokusunu fark etmesini ve betimlemesini ister. Sonra tatmasını yutmadan çiğnemesini tadını fark etmesini ve betimlemesini ister.

 

Oyun her iki biçiminde de 3 yavaş ve derin nefes alırken nefesin farkına varmak ile bitir.

Esnek Olmak

Çok sevdiiğim bir yazarın kitaplarından birinde şu ifadeye rastlamıştım “ şiddetli yağmur altında ıslanan taş gibi” büyülemişti bu ifade beni. Güçlü olmayı ve güçlü kalmayı ne kadar güzel tasvir etmişti. Taş gibi kıpırdamadan, eğilip bükülmeden ve erimeden… Güçlü olmak böyle bir şeydir.

Yaşadığın olaylar karşısında dimdik durabilmek, eğilmemek her zaman mücadeleci olmak, aynı durum karşısında yılmadan durabilmek falan filan. Çünkü böyle öğrenmiştim. Sebat, “her durumda” olması gereken güzel bir meziyettir…

Aynı yazarın başka bir kitabında başka bir ifadesine gözüm ilişti geçen gün: “ Kaya gibi bir dayanıklılık. Esneklikten yoksun. Bir kaya gibi hiçbir şeyden etkilenmeden iç bütünlüğünü koruyabilirdi ta ki kırılıp parçalanana kadar.” Bu cümleyi okuyunca o kaya başıma düştü sanki. Güçlü olmak kaya gibi hiçbir şeyden etkilenmemek değil ki… Bir kaya gibi olmak değil, bir su gibi olmak…Şartlar, olaylar, durumlar, karşısında eğilip bükülebilmek. Esneyebilmek ve hatta her defasında farklı davranış biçimleri geliştirebilmek… Bir dönem güçlükle kazandığın bir alışkanlığı işlevini yitirdiğinde ve sana zarar vermeye başladığında başkası ile değiştirebilmek… Güç esnek olmaktır.

Hisan.

Zehra Kıran, 15 02 2021.

KOVID-19 Evrensel Salgınına İlişkin Endişe

Umarım bu yazımda akıl hocalığı küstahlığına düşmeden salgın tecrübesini içinde neler yapılabileceğini dile getirebilirim. Aşığa da sunulan yaklaşım şüphesiz ki benim özgün düşüncelerim değil. Yararlanabileceğim her şeyden ve herkesten yararlandım. *

“Evden çıkmak istemeyen, zar zor yürüyen dedem kahveye gitmek istedi” diye anlatıyordu bir arkadaşım. Hapsedilme şüphesiz herkes için zor. Bazen içinde bulunduğumuz bağlam duygusal kapasitemizin sınırlarını aşar.

Devamını Oku

Kötümser Olabilme Cesaretini Göstermek

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) evrensel salgını, insan olarak en önemli becerimizin yani bilinçli olmanın ne kadar hayati bir önem taşıdığını yeniden ortaya çıkardı. Bilinçlilik, kasti ya da gayri ihtiyarı her an çevremizin farkında olmayı, analiz etmeyi, içimizde ve dışımızda oluşup sürüp gidenleri değerlendirmeyi, henüz oluşmamışları öngörmeyi, varsaymayı, geçip gitmişleri sanki şu an ve burada imiş gibi tahayyül edebilmeyi içeren bir beceridir.

Devamını Oku

Psikolojik Esneklik

İnsanın, bilinçli bir insan olarak özdeğerleriyle uyumlu eylemlerde bulunma ve bağlama bağlı olarak davranışlarını sürdürme veya değiştirme becerisidir.

 

Devamını Oku

Meditasyon nasıl yapılır?

Meditasyon Duruşu
“Asıl mücize hayatta olmaktır.”
Thich Nhat Hanh

Meditasyon uygulamalarında fiziksel duruş uygulamanın başlangıcını teşkil eder. Vücudumuzun fiziksel duruşu , uygulamanın başlangıcını teşkil eder…

Devamını Oku

Akt ya da ACT (Acceptance and Commitment Therapy)

“Adanmışlık ve Kabul Terapi”si, ampirik bir temeli olan, kabul, dikkat (mindfulnes) ve davranış süreçleri kullanarak psikolojik esnekliği geliştirmeye yönelik bir girişimdir… AKT bir teknikler ve uygulamalar kümesi değil, bir modeldir.

Devamını Oku

Hayatın anlamı senin bakışlarında!
Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde bulutlar ülkesinde yalnızlıklar vadisinin prensesi hayatını çok anlamsız buluyormuş altın yaldızlarla kaplı sırça köşkü onun için ömrünün bitmesini bekleyeceği bir zindanmış. Herkese herkese hayatın kaybettiği anlamını bulmak için soruyormuş. Sora sora Bağdat bulunurmuş derken derisi buruş buruş olmuş yaşlı kadın bahçıvanı ben Kaf dağında oturan bir bilge bilirim. ..
Dinlemek

İletişim becerileri 1  
Kendinizi sizi hiç dinlemeyen bir arkadaşınız karşısında düşünün ya da durmadan kendinden söz eden sizin nasıl olduğunuzu sormayan kendinizden bahsetmeye kalktığınızda iki çift lafla yine kendini, kendi yaptıklarını, başına gelenleri anlatan bir arkadaşınız karşısında…

Devamını Oku

Acının Bilgeliği

Acı bilgidir dinlemesini bilene. Sizi en çok zorlayan, rahatsız eden düşünceleriniz, duygularınız, hissettikleriniz ve hatıralarınız sizin için hayatta neyin önemli ve değerli olduğunu anlatır.

“Acı kuşkusuz büyük bir öğretmendir!” Bu öğretmen dersini pek pahalıya satar ve yararı da pahasına değmez.” diyen JJ. Rousseau‘nun anlayamadığını, Mevlana anlamıştı;


Devamını Oku

Hangi İksir?

Dile benden ne dilersen!

Elinde iki şişe ile, çaydanlığınızdan bir cin çıksa ve dese ki; sağ elimdeki şişenin iksirinden içersen, bir daha hoş olmayan şeyler hissetmeyeceksin, ne acı ne üzüntü ne de keder ama hayatta zaten yaptığından daha başka bir şey yapmayacaksın…

Devamını Oku

 

 

 

Devamını Oku

 

 

 

Devamını Oku

Recent

Beden Taramasına Giriş

Beden Taraması

Dağ Metidasyonu

%d blogcu bunu beğendi: